Jazda po alkoholu

Jazda po alkoholu

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu?

Czy jazda samochodem po spożyciu alkoholu jest legalna? Z pewnością jest niepożądana. Prawo przewiduje jednak różne sankcje w zależności od ilości spożytego przez kierującego alkoholu.
Osoba mająca we krwi stężenie alkoholu nie przekraczające 0,2‰ (bądź też w wydychanym powietrzu maksymalnie 0,1 mg w 1 dm3), prowadząca w tym stanie samochód, nie popełnia ani przestępstwa, ani wykroczenia. Jednocześnie musi mieć jednak świadomość, że w razie spowodowania kolizji lub też wyrządzenia innej szkody, sam fakt spożycia alkoholu nie będzie okolicznością działającą na jej korzyść.

Jeżeli zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5‰ lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3, mamy do czynienia z tzw. stanem po użyciu alkoholu. Prowadzenie samochodu w takim stanie jest już zabronione. Stanowiwykroczenie, podlegające karze aresztu albo grzywny.
W razie przekroczenia wskazanego wyżej górnego progu stanu po użyciu alkoholu kierujący pojazd będzie znajdował się w już tzw. stanie nietrzeźwym. W takiej sytuacji nie będzie już sprawcą wykroczenia, a przestępstwa podlegającego grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jakie są inne negatywne skutki jazdy po alkoholu?

Prowadzenie samochodu w stanie po użyciu (wykroczenie), a także w stanie nietrzeźwym (przestępstwo) zawsze prowadzić będzie do utraty prawa jazdy. W przypadku wykroczenia zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku przestępstwa taki zakaz może zostać wymierzony maksymalnie nawet do lat 10. Nietrzeźwy kierowca musi się ponadto liczyć z tym, że prawo jazdy zostanie mu odebrane co najmniej na 3 lata.

A jak z jazdą po alkoholu na rowerze?

Obecnie nie jest to już przestępstwo, ale w dalszym ciągu jazda rowerem po tzw. użyciu, a także w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, za które można orzec oprócz kary podstawowej także zakaz prowadzenia roweru. Sąd kieruje się jednak w takiej sytuacji uznaniem i może od orzeczenia takiego zakazu odstąpić.

Czy ta publikacja była przydatna?

Kliknij na gwizdki aby ocenić!

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Na razie brak ocen.