Sprawy o ochronie dóbr osobistych Warszawa
Przepisy prawa cywilnego nie definiują wprost pojęcia dóbr osobistych. Niemniej jednak przyjmuje się, że jest to ogół istotnych ze społecznego punktu widzenia wartości, które przysługują każdej jednostce i podkreślają jej odrębność.
Do zbioru dóbr osobistych możemy zaliczyć w szczególności:
- zdrowie,
- wolność,
- cześć,
- swobodę sumienia,
- nazwisko lub pseudonim,
- wizerunek,
- tajemnicę korespondencji,
- nietykalność mieszkania,
- twórczość naukową, artystyczną, wynalazczą i racjonalizatorską.
Obecnie, w dobie intensywnego rozwoju internetowej rzeczywistości, nieograniczonych możliwości publikowania treści docierających do szerokich mas odbiorców, coraz częściej mamy do czynienia z naruszeniami dotyczącymi tych niezwykle ważnych dla każdego człowieka wartości. Do najczęstszych przypadków naruszenia dóbr osobistych należą w szczególności: publikacja nieprawdziwych informacji na temat konkretnej osoby w Internecie bądź artykule prasowym, wykorzystanie wizerunku bez zgody uprawnionego, czy też wykorzystanie twórczości artystycznej bez zgody autora.
Zadośćuczynienie i naprawienie szkody
Warto wiedzieć, że dobra osobiste pozostają pod ochroną prawa cywilnego, zarówno przed ich zagrożeniem, jak i naruszeniem. W konsekwencji osoba, której dobro osobiste zostało zagrożone cudzym działaniem może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W sytuacji, gdy dobro osobiste zostało naruszone, osoba taka może również żądać:
- dopełnienia przez osobę, która dopuściła się naruszenia, czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,
- zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny,
- naprawienia wyrządzonej szkody majątkowej, jeśli taka powstała wskutek naruszenia dobra osobistego.
Roszczenia związane z ochroną dóbr osobistych są coraz częstszym przedmiotem procesów sądowych. Należy przy tym pamiętać, że to osoba żądająca udzielenia ochrony udowodnić musi, że naruszone zostały jej dobra osobiste, a zatem ciąży na niej obowiązek przedstawienia takich dowodów, które w dostateczny sposób uzasadniają, że doszło do naruszenia.
Adwokat do spraw o ochronę dóbr osobistych w Warszawie
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej związanej z ochroną dóbr osobistych skontaktuj się z nami:
