Jak wygląda sprawa o alimenty?

Sprawy o alimenty

Sprawy dotyczące roszczeń alimentacyjnych należą do kategorii szczególnie powszechnych procesów sądowych. W praktyce naszej kancelarii w szczególności są to sprawy o:

alimenty na rzecz dziecka, którego rodzice żyją w rozłączeniu,

alimenty na rzecz dziecka, które pomimo osiągnięcia pełnoletności nie jest w stanie samodzielnie pokryć kosztów własnego utrzymania,

alimenty na rzecz byłego małżonka po orzeczeniu przez sąd rozwodu.

Zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia ze sprawami, w których proces o alimenty dotyczy małoletniego dziecka. W toku takiego procesu sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, w którym ustala:

– zakres majątkowych i zarobkowych możliwości osoby zobowiązanej do alimentacji,

– zakres usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów.

Te dwie podstawowe kwestie stanowią dla sądu podstawę do określenia wysokości obowiązku alimentacyjnego. W praktyce sąd ocenia zarobkowe i majątkowe możliwości strony zobowiązanej m.in. na podstawie: zaświadczenia od pracodawcy o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach, deklaracji podatkowych składanych do Urzędu Skarbowego, czy zaświadczeń o posiadanych kwalifikacjach i wykształceniu. Jeśli zaś chodzi o zakres usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, to sąd dokonuje oceny tych potrzeb w szczególności na podstawie wieku i stanu zdrowia uprawnionego, a dowodami wykazującymi wysokość wydatków koniecznych na realizację tych potrzeb są najczęściej faktury VAT dokumentujące ponoszone miesięcznie koszty: wyżywienia, odzieży, utrzymania, leczenia, czesnego za placówki edukacyjne, zajęć pozalekcyjnych.

Alimenty – Adwokat Warszawa Mokotów

Istotnym jest, że w toku sprawy o alimenty stronie przysługuje prawo uzyskiwania tych świadczeń przez okres trwania postępowania sądowego. W pozwie o alimenty należy zawrzeć wniosek o zabezpieczenie świadczeń alimentacyjnych na czas trwania postępowania. Taka instytucja pozwala uprawnionemu otrzymywać świadczenia alimentacyjne jeszcze przed wydaniem wyroku w sprawie.

Zaznaczenia wymaga, że zarówno osobie zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych, jak i uprawnionej do ich otrzymywania przysługuje prawo do wystąpienia z powództwem o obniżenie, bądź podwyższenie obowiązku alimentacyjnego, jeśli od momentu wydania wyroku zaszła istotna zmiana okoliczności. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. wówczas, gdy z uwagi na wiek, czy zmianę placówki edukacyjnej wzrosły usprawiedliwione potrzeby dziecka, czy też gdy z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia obniżyły się możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego do alimentacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie sprawy o alimenty zapraszamy do kontaktu:

Adwokat Adam Krassowski

Sprawy o alimenty

Sprawy o alimenty

Czym charakteryzują się sprawy o alimenty

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym alimenty rozumiane są jako obowiązek dostarczania uprawnionemu środków utrzymania, a w miarę potrzeby środków wychowania. Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Najczęściej sądowe sprawy alimentacyjne dotykają relacji rodzic – małoletnie dziecko i zwykle są elementem procesu rozwodowego (więcej na temat spraw rozwodowych możesz przeczytać tutaj).
Sprawy alimentacyjne dzielą się na trzy zasadnicze rodzaje:

  1. Sprawy o ustalenie alimentów,
  2. Sprawy o podwyższenie alimentów,
  3. Sprawy o obniżenie alimentów.

Pamiętać trzeba, że trwałość nawet prawomocnego orzeczenia zasądzającego alimenty może być ograniczona w czasie. Należy to rozumieć w ten sposób, że zmiana sytuacji życiowej uprawnionego lub zobowiązanego może wpływać na zmianę zakresu obowiązku alimentacyjnego, poprzez podwyższenie lub obniżenie kwoty alimentów.

Wysokość alimentów wynika przede wszystkim z usprawiedliwionych potrzeby uprawnionego, a także z zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Określenie konkretnej kwoty alimentów zawsze zatem zależy od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy. Nie bez znaczenia dla ostatecznego rozstrzygnięcia pozostaje przy tym dyrektywa zapewnienia tzw. równej stopy życiowej osobom związanych relacją alimentacyjną.

Ile trwają sprawy o alimenty

Wszystko zależy od relacji zobowiązanego i uprawnionego, a w praktyce – rodziców małoletniego dziecka. Uznanie swojego obowiązku pozwoli na ugodowe ustalenie jego zakresu, czyli wysokości miesięcznej raty alimentacyjnej.

W takiej sytuacji proces sądowy nie jest nawet potrzebny, a ugoda stron może prowadzić do zakończenia sprawy nawet na pierwszej rozprawie. Spór o kwotę alimentów zawsze będzie prowadzić do konieczności przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Sąd będzie się opierał na zeznaniach zainteresowanych stron oraz zgłoszonych przez nie świadków. Największą wartość dowodową będą mieć jednak powołane przez strony dowody z dokumentów, wykazujących koszty utrzymania uprawnionego oraz możliwości finansowe i zarobkowe zobowiązanego.

Nasze doświadczenie w prowadzeniu spraw o alimenty

W toku naszej praktyki zetknęliśmy się z wieloma sporami o alimenty, w różnorodnych konfiguracjach osobowych. Zawsze wspieramy Klientów fachową wiedzą, ale także jasno przedstawiamy efekt, który można osiągnąć w danych okolicznościach sprawy.

Z jednej strony pozwala to uniknąć niepotrzebnego przedłużania procesu i generowania jego dodatkowych kosztów, a z drugiej strony pozwala zrealizować optymalny cel postępowania.