Jak nabyć prawo do działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym?

Jak nabyć prawo do działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym?

Prawo do działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym nie jest równoznaczne z prawem własności. Jest to specyficzne, aczkolwiek szerokie i trwałe uprawnienie, które przypomina w swej konstrukcji  prawo dzierżawy lub użytkowania. Obowiązujące aktualnie uregulowania zawarte są w ustawie z dnia 1 lipca 2014 r. o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Grunty, na których położone są Rodzinne Ogrody Działkowe, położone są w atrakcyjnych lokalizacjach, posiadają własną infrastrukturę i tradycję. Nie można korzystać z nich w sposób dowolny, a do obowiązków działkowca należy nie tylko uiszczanie opłat, ale również dbanie o działkę. Na działce można wybudować altanę, do czego nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. Maksymalna dozwolona powierzchnia altany wynosi 35 m2.

Kto może nabyć działkę w ROD?

Nabycie prawa do działki nastąpić może na dwa zasadnicze sposoby. Po pierwsze, prawo do działki nabyć można osoby uprawnionej.  Umowa wymaga formy pisemnej z notarialnie poświadczonymi podpisami. Druga możliwość to zawarcie umowy o prawo do działki bezpośrednio z ROD, o ile są w jego posiadaniu wolne działki.

Polski Związek Działkowców zrzesza członków Rodzinnych Ogrodów Działkowych i pełni określone funkcje administracyjne. Członkostwo w nim nie jest jednak obowiązkowe, a cześć ogrodów działkowych wyłączyła się spod pieczy Polskiego Związku Działkowców.

Działka w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym może być dobrą inwestycją, ale warto postrzegać ją przede wszystkim jako miejsce rekreacji oraz możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą w środku metropolii. Tak niejednokrotnie postrzegają je urzędnicy, określając ogrody działkowe jako elementy zieleni  urządzonej (ZP, ZD) w ramach uchwalanych i przygotowywanych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Niekorzystne zapisy w niektórych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego doprowadziły do likwidacji niektórych ogrodów działkowych. Warto kwestię tę ustalić przed decyzją o zakupie.

Do wielu gruntów, na których znajdują się warszawskie ogrody, wysunięto roszczenia na podstawie tzw. dekretu Bieruta. Przed decyzją o nabyciu prawa do działki warto dowiedzieć się, na ile ryzyko realizacji roszczeń jest realne. Informacje takie można uzyskać między innymi w Polskim Związku Działkowców.

Podsumowując: status konkretnego Rodzinnego Ogrodu Działkowego warto zweryfikować pod względem prawnym, przed podjęciem decyzji o nabyciu prawa do działki.

adw. Filip Niemczyk

Czy ta publikacja była przydatna?

Kliknij na gwizdki aby ocenić!

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Na razie brak ocen.