Czym charakteryzują się sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej nad małoletnim
Władza rodzicielska jest jedną z kluczowych kwestii uregulowanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską aż do pełnoletności. Z definicji władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.
Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo do wykonywania pieczy (opieki) nad osobą i majątkiem dziecka oraz do jego wychowania. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga przede wszystkim dobro dziecka.
Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Wbrew pozorom kwestia władzy rodzicielskiej nie ma żadnego formalnego powiązania z prawem strony do kontaktów z dzieckiem (o ustaleniu kontaktów z małoletnim możesz przeczytać tutaj).
Zasadą jest również, że sąd nie ingeruje w zakres władzy rodzicielskiej. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje jednak szereg sytuacji, w których ingerencja sądu staje się konieczna. Przede wszystkim, w braku porozumienia między rodzicami o istotnych sprawach dziecka rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Poza tym okoliczności osobiste dotyczące rodzica, godzące jednocześnie w dobro dziecka, mogą zadecydować o zawieszeniu, ograniczeniu lub nawet pozbawieniu przez sąd władzy rodzicielskiej. Rozstrzygnięcie w zakresie władzy rodzicielskiej nad małoletnim jest obowiązkowym składnikiem wyroku rozwodowego.
Ile trwają sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej nad małoletnim
Sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej nad małoletnim, w szczególności o jej zawieszenie, ograniczenie lub pozbawienie są trudne i wymagają wnikliwej analizy stanu faktycznego sprawy przez sędziego. Z jednej bowiem strony na szali stawia się prawo rodzica do opieki i wychowania dziecka, z drugiej dobro dziecka, które jest nadrzędną wartością chronioną przez Kodeks rodziny i opiekuńczy.
Z tych względów postępowanie dowodowe jest żmudne i skomplikowane, często wymaga udziału kuratora oraz biegłego psychologa.
Nasze doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących władzy rodzicielskiej nad małoletnim
W ramach praktyki z dziedziny prawa rodzinnego spotykamy się również ze sprawami o zawieszenie, ograniczeni lub pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Nie są to sprawy bardzo często spotykane.
Jednakże bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia spraw rodzinnych pozwala nam zawsze na wnikliwą analizę sytuacji rodzinnej Klienta i stwarza możliwość przygotowania najlepszego rozwiązania, dostępnego w danych okolicznościach sprawy.