Czym charakteryzują się sprawy o ochronę dóbr osobistych
Pojęcie dóbr osobistych wprowadził do polskiego porządku prawnego Kodeks cywilny. Pod jego rządami ochroną prawną objęte zostały takie dobra jak: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska.
Co istotne, katalog dóbr osobistych ma charakter otwarty. Oznacza to, że ochroną objęte są również inne dobra osobiste, nie wymienione wprost w przepisie ustawy. Określone dobra osobiste przynależą nie tylko do osobom fizycznym, ale również innym uczestnikom obrotu prawnego (np. spółkom prawa handlowego).
Ile trwają sprawy o ochronę dóbr osobistych
Sądowa ochrona dóbr osobistych sprowadza się do przyznania dysponentowi dobra osobistego określonych roszczeń, których kształt zależy od stopnia ingerencji w dane dobro. Jeżeli doszło jedynie do zagrożenia dobra osobistego, jego dysponent może żądać zaniechania określonego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. Przy czym ciężar dowodu, że określone działanie nie było bezprawne, ciąży na naruszającym, który występuje w procesie jako pozwany.
W razie dokonanego naruszenia dobra osobistego, pokrzywdzony może także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Ponadto pokrzywdzony może żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Dodatkowo, jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może również żądać jej naprawienia.
A zatem długość trwania procesu o ochronę dóbr osobistych tak naprawdę zależy od zakresu narażenia lub naruszenia dobra, specyfiki danego stanu faktycznego w sprawie oraz zakresu ochrony oczekiwanej przez poszkodowanego, która przekłada się na konkretne roszczenia, z których każde jest odrębnie ocenianie przez sąd.
Nasze doświadczenie w prowadzeniu spraw o ochronę dóbr osobistych
Bogate doświadczenie procesowe pozwoliło nam zetknąć się z różnorodnymi sprawami dotykającymi kwestii dóbr osobistych. W niektórych przypadkach był to poboczny wątek w zaistniałym pomiędzy stronami sporze. Reprezentacja Klientów zarówno po stronie powodowej, jak i pozwanej pozwoliła nam na wyrobienie sobie szerokiego spojrzenia na przedmiotową problematykę.
Dlatego świadczona przez nas pomoc prawna oparta jest na wszechstronnej i kompleksowej analizie danej sprawy z uwzględnieniem specyfiki danego przypadku. To pozwala na dopasowanie dla Klienta najbardziej optymalnego w danej sytuacji rozwiązania.