Czym jest i jak zaskarżyć wyrok nakazowy?

Czym jest i jak zaskarżyć wyrok nakazowy?

Wyrok nakazowy wydawany jest w sprawach, w których prowadzone było dochodzenie. Warunkiem wydania takiego wyroku jest uznanie sądu, że na podstawie materiału dowodowego zebranego w postępowaniu przygotowawczym okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości, a przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne.

Czym jest wyrok nakazowy?

Kary jakimi sąd dysponuje wydając wyrok nakazowy to:
– kara ograniczenia wolności,
– kara grzywny do 100 stawek dziennych albo do 200 000 zł,
– środek karny obok lub zamiast kary;

Należy pamiętać, że wydanie wyroku nakazowego przez sąd nie jest dopuszczalne co do osoby pozbawionej wolności, w sprawach z oskarżenia prywatnego, w przypadkach, w których posiadanie obrońcy jest obligatoryjne.

Bardzo istotną kwestią dotyczącą wyroku nakazowego jest to, że sąd wydaje ten wyrok na posiedzeniu bez udziału stron. Oskarżony nie ma bezpośredniego kontaktu z sadem, a zatem nie ma szansy wypowiedzieć się co do okoliczności czynu. Oskarżonemu doręcza się treść wyroku nakazowego wraz z odpisem aktu oskarżenia drogą pocztową.

Sprzeciw od wyroku nakazowego

W sytuacji, gdy oskarżony, któremu doręczono wyrok nakazowy nie zgadza się z jego treścią ma prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od doręczenia tego wyroku. Sprzeciw powinien spełniać ogólne warunki pisma procesowego tj. oznaczenie organu, do którego jest kierowany oraz osoby wnoszącej sprzeciw, treść sprzeciwu oraz datę i podpis składającego pismo. Sprzeciw nie wymaga uzasadnienia ani wskazywania zarzutów. Wymaga jedynie stwierdzenia, iż oskarżony jest niezadowolony z wyroku, nie zgadza się z jego treścią.

W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc, a sprawa rozpoznawana jest w postępowaniu zwyczajnym, na rozprawie. Istotnym jest, że w przypadku, gdy sprzeciw nie zostanie wniesiony w przewidzianym terminie, wyrok nakazowy staje się prawomocny, a zatem podlega wykonaniu.

apl. adw. Paulina Końska

Czy ta publikacja była przydatna?

Kliknij na gwizdki aby ocenić!

Średnia ocen: 1 / 5. Ilość ocen: 1

Na razie brak ocen.