Rozłożenie grzywny na raty

Rozłożenie grzywny na raty

Orzeczona przez sąd w ramach kary grzywna, co do zasady powinna zostać uiszczona przez skazanego po uprawomocnieniu się orzeczenia. Po prawomocnym zakończeniu postępowania sąd wzywa skazanego do uiszczenia grzywny w terminie 30 dni. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy skazany nie dysponuje środkami na dokonanie jednorazowej zapłaty. W takich sytuacjach, należy skierować do sądu wniosek o rozłożenie orzeczonej grzywny na raty.

W jakich sytuacjach sąd może rozłożyć na raty karę grzywny?

Zgodnie z art. 49 Kodeksu karnego wykonawczego:

  1. Jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku,
  2. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, sąd może rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.

Warto pamiętać, że w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia, na postanowienie w sprawie rozłożenia grzywny na raty przysługuje zażalenie.

Czy sąd może odwołać rozłożenie grzywny na raty?

Zgodnie z art. 50 Kodeksu karnego wykonawczego:

  1. Sąd odwołuje rozłożenie grzywny na raty, jeżeli ujawniły się nowe lub poprzednio nieznane okoliczności, istotne dla rozstrzygnięcia. Chodzi tu o okoliczności, które zaprzeczają słuszności wcześniejszego wydania postanowienia o rozłożeniu grzywny na raty np. wskazujące na dobrą sytuację finansową skazanego.
  2. Sąd może odwołać rozłożenie grzywny na raty, jeśli skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty, chyba że wykaże, iż nastąpiło to z przyczyn od niego niezależnych.

Na postanowienie o odwołaniu rozłożenia grzywny na raty również przysługuje zażalenie.

Czy sąd może umorzyć orzeczoną mocą wyroku skazującego grzywnę?

Sąd może umorzyć orzeczoną mocą wyroku skazującego grzywnę, w części, a niekiedy w całości, jedynie w wyjątkowych wypadkach, w sytuacji łącznego spełnienia wszystkich poniższych przesłanek, a mianowicie jeżeli:

  1. przyczyny nieuiszczenia grzywny powstały już po orzeczeniu jej przez sąd,
  2. przyczynami niemożności uiszczenia grzywny są okoliczności niezależne od skazanego,
  3. wykonanie tej kary w innej drodze okazało się niemożliwe lub stało się niecelowe, a rozłożenie grzywny na raty nie byłoby wystarczające.

Czym grozi niewykonanie kary grzywny?

W wypadku orzeczenia przez sąd kary grzywny należy uiścić ją w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania w tym zakresie. Jeśli skazany nie dysponuje środkami finansowymi na zapłatę grzywny, a jednocześnie spełnia przesłanki do rozłożenia jej na raty, powinien złożyć we własnym imieniu lub za pośrednictwem adwokata wniosek o rozłożenie grzywny na raty do sądu, który wydał wyrok w sprawie. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że w przypadku zaniechania przez skazanego wykonania kary grzywny w wyznaczonym przez sąd terminie, sprawa zostanie skierowana do egzekucji komorniczej. Należy także pamiętać, że w przypadku zaniechania wykonania kary grzywny sąd może ją zamienić na pracę społecznie użyteczną lub na zastępczą karę pozbawienia wolności.

Czy ta publikacja była przydatna?

Kliknij na gwizdki aby ocenić!

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Na razie brak ocen.